Бивши ученик МГ у тиму који је добио Нобелову награду за физику

Бивши ученик Математичке гимназије Самир Салим који је матурирао 1989. године је блиски сарадник са научницом Андреом Гез, која је добила Нобелову награду за физику за 2020. годину. Гез је награду поделила са двојицом научника, који су проучавали и откривали нове доказе о црној рупи. Андреа Гез је позвала Салима да са њом сарађује на пројекту пре скоро две деценије и да су до сада заједнички објавили више радова који су допринели успеху пројекта. "Велика ми је част и задовољство што сам имао прилике да допринесем тако занимљивом и значајном пројекту као што је утврђивање постојања супермасивне црне рупе у нашој галаксији. Моје дивљење је упућено професорки Гез, иначе тек четвртој жени добитнику Нобела за физику. Њена енергија, таленат и истрајност у пројекту који траје скоро три деценије су велика инспирација за мене и моје колеге. Такође, желим да се захвалим свим својим наставницима и професорима у Србији који су ми помогли на мом научном путу"  рекао је Салим за лист Данас.

Самир Салим је рођен у Београду. По завршетку Математичке гимназије и астрофизике на београдском Математичком факултету, докторирао је на Универзитету у Охају, постдокторске студије је завршио на Универзитету у Kалифорнији (УЦЛА), а данас је професор на Департману за астрономију Универзитета Индијана у Блумингтону.

Линк ка чланку листа Данас

(Фото: лист Данас)